Yerli Uçan Araba Aircar

Yerli uçan araba Aircar

Yerli uçan araba Aircar, geçtiğimiz günlerde ilk prototipi ile deneme uçuşunu tamamlamayı başardı. Geçmişte bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz, gelecekte gerçekleşeceğini hayal bile edemediğimiz şeyler günümüzde gelişen teknoloji ile birer birer gerçek olmaya başladı. Uçan araba da bunlardan yalnızca biriydi. Aircar’ın önümüzdeki yıllarda İstanbul semalarında olması bekleniyor.

Aircar

Tamamen yerli üretim olan bu uçan araba, tek yolcu ile 80, iki yolcu ile ise tam 50 kilometre uçuş yapabilecek durumda olmayı hedefliyor. Softtech’in hem yatırımcısı hem de geliştiricisi olduğu Aircar, yapay zeka sistemleriyle ve elektrikli olarak tasarlandı ve 2021 yılının Ocak ayında deneme uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yerli uçan araba Aircar ile yakın gelecekte, özellikle büyük şehirlerde yaşanan trafik probleminin önüne geçilmesi, hatta ticari olarak bile kullanılması söz konusu.

Hedef 2025

Yüzde yüz otonom bir otomobil olarak tasarlanan Aircar’ın yolcu almadan ağırlığı 250 kilogram iken yolcu ile birlikte 450 kilograma kadar ağırlık taşıyacak. 2024 yılında kargo ve hava kurtarma aracı olarak kullanılabilecek versiyonlarının üretilmesi ve 2025 yılında İstanbul semalarında uçmaya hazır olması hedefleniyor.

Geleceğe Yatırım Yaptık

Softtech genel müdürü M. Murat Ertem dünya çapında 300 den fazla girişimin uçan arabalar üzerinde çalıştığını ve hayal gibi görünen uçan arabaları kullanmaya yerli uçan araba Aircar ile artık çok yakın olduğumuzu belirtti. M. Murat Ertem, “Dünya olarak uçan arabaların gökyüzünde seyir halinde olduğu bir geleceğe doğru hızla ilerliyor. Biz de AirCar ile geleceğe yatırım yaptık. Yaklaşık 2 sene önce başlayan iş ortaklığımız ile AirCar için özel olarak oluşturulan ekip adına da eşsiz bir deneyim fırsatı olduğuna inanıyorum” dedi.

Yazı dolaşımı